Skip to content
Advertisements

I figured it out!

I have tried and tried to figure out the best money saving options, grocery wise, for my family.  I think I have finally figured it out!  For this month, we have spent $435 for a month (for a family of 8….2 teens, 2 preteens and 2 more growing boys).  This includes breakfast, lunch, dinner, snacks, paper products, cleaners, misc. stuff…everything.  How good is that?  I’m so stinking proud of Big Daddy and me!

Bear in mind, we raised/slaughtered our own hog, so we have a lot of pork in our freezer.  We also (once a year), buy 1/2 a side of beef.  The meat we buy is chicken and we buy a lot of that!  We also have a garden, so in late spring/summer, we have lots of veggies and I freeze them…although that won’t happen for a while.  We are still buying fresh/frozen/canned veggies.

We are now shopping every 2 weeks.  I plan out our supper menus (cooking from scratch 10 nights in those 2 weeks).  For breakfast, I make, in bulk pancakes, muffins, granola cereal (they also put that on their yogurt), granola bars and fruit bars (I put this all in the freezer).  Lunch is simple (corn dogs, hot dogs, lunch meat, pb & j, soup, ramen noodles, leftovers, chicken nuggets, crackers, fruit, cheese).  For cleaners, I mixed up vinegar and water for my everyday cleaner and I make my own laundry detergent.

My kids aren’t hungry, they are eating healthy and my house is clean…plus I’m saving money.

God is good 🙂  If you want any tips, recipes or menu plans, just let me know.  I’d be happy to share!

Advertisements
No comments yet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: